Sprawiedliwa transformacja śląskiego - Obywatelskie Wysłuchanie Publiczne pt. "Jaka przyszłość nas czeka? – zielony rozwój województwa śląskiego do 2030 r."

Jaka przyszłość nas czeka? Zielony rozwój województwa śląskiego do 2030 r.”. Weź udział w Obywatelskim Wysłuchaniu Publicznym!

Pracujesz, mieszkasz lub uczysz się w województwie śląskim? Martwisz się o to, co będzie po zamknięciu kopalń? Chcesz dobrej przyszłości dla siebie lub twoich dzieci? Masz własny pomysł na zmiany? Nie pozwól, aby decyzje o rozwoju twojego regionu zapadały bez Ciebie i weź udział w Obywatelskim Wysłuchaniu Publicznym, które odbędzie się online 23 czerwca 2022 r.

grafika Wysłuchania.png

Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć i Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego oraz Fundacją “Rzecz Społeczna” zapraszają wszystkie mieszkanki i mieszkańców województwa śląskiego oraz zainteresowanych losem regionu do udziału w Obywatelskim Wysłuchaniu Publicznym na temat przyszłości regionu w obliczu transformacji energetycznej, społecznej i gospodarczej. Państwa głos jest niezwykle ważny w tym przełomowym momencie!

Wysłuchanie online odbędzie się 23 czerwca 2022 r. w godz. 10.00-15.00. To czas dla tylko dla Państwa! Podczas Wysłuchania możecie wyrazić swoje opinie i obawy na temat przyszłości województwa śląskiego oraz przedstawić własne pomysły, marzenia czy wizje. W Wysłuchaniu wezmą udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, którzy odpowiedzą na Państwa pytania i wątpliwości.

Aby wziąć udział w Wysłuchaniu należy się zarejestrować poprzez formularz zgłoszeniowy (kliknij) do dnia 21.06.2022 do godz 10.00.

Tematem Wysłuchania będzie wizja rozwoju województwa śląskiego do 2030 roku w trakcie “odchodzenia od węgla”. To bardzo złożony temat. Węgiel stanowił bowiem nie tylko istotnie źródło dochodu, ale był także elementem stylu życia, lokalnej dumy czy regionalnej tożsamości. Tym ważniejsze jest, aby transformacja w regionie odbywała się w mądry, przejrzysty i sprawiedliwy sposób, uwzględniając potrzeby środowiska naturalnego, gospodarki, ale przede wszystkich interesy mieszkańców i mieszkanek. Ta dyskusją nie może odbyć się bez Państwa udziału! Wasz głos jest niezbędny, aby nadać kierunek zmianom i skutecznie zadbać nie tylko o losy regionu, ale przyszłość swoją oraz waszych dzieci. 

W Wysłuchaniu można wziąć udział jako “Mówca”, wyrażając krótko swoją opinię lub jako “Widz”, biorąc udział bez zabierania głosu. Do przygotowania swojej wypowiedzi jako “Mówca”, można skorzystać z dokumentów strategicznych powstałych w regionie, ale nie jest to niezbędne. Można również przygotować swoje wystąpienie na bazie własnej wiedzy i doświadczenia.

Więcej o formule Wysłuchania: sprawiedliwa-transformacja.pl/o-wysluchaniach/

Podobne Wysłuchanie odbyło się w styczniu br. w Wielkopolsce Wschodniej i w oczach uczestniczek i uczestników było dużym sukcesem: sprawiedliwa-transformacja.pl/wysluchanie-wielkopolska-wschodnia/

Państwa głos będzie pomocnym wkładem na etapie przy wdrożeniu Strategii Zielone Śląskie 2030 oraz Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji, w tym działań i projektów wspieranych w ramach funduszy europejskich 2021-2027.

Rekomendujemy Państwu dokumenty, które mogą być pomocnym materiałem wyjściowym do zabrania głosu. Są to:

1) Strategia Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2030” - Zielone Śląskie (październik 2020), która określa cele i kierunki rozwojowe województwa oraz narzędzia pozwalające na przeprowadzenie istotnych zmian gospodarczych, społecznych i przestrzennych w perspektywie 2030 roku podkreślając rolę transformacji i „zielonego” rozwoju;  https://bit.ly/3J5RDfT

2) Polityka gospodarki niskoemisyjnej dla województwa śląskiego. Regionalna polityka energetyczna do roku 2030 (grudzień 2020), stanowiąca kierunkowy dokument regionalny w zakresie działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji oraz pożądanego „miksu” energetycznego dla regionu; https://bit.ly/3jhGxtX

3) Regionalna Strategia Innowacji Województwa Śląskiego 2030 (czerwiec 2021), określająca cele i działania na rzecz zapewnienia warunków do inicjowania i wdrażania innowacji w obszarach inteligentnych i regionalnych specjalizacji m.in. energetyki oraz zielonej gospodarki; https://bit.ly/3J2ahVN

4) Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego 2030 (projekt przyjęty w marcu 2022), który wskazuje kierunki transformacji 7 podregionów województwa śląskiego objętych wsparciem Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. https://bit.ly/3x0RLLh

5) Strategia Ochrony Przyrody Województwa Śląskiego do roku 2030 r.  https://www.slaskie.pl/content/strategia-ochrony-przyrody

Kontakt dla mediów: alina@zielonasiec.pl

Kontakt dla uczestniczek/uczestników:

Wysłuchania są częścią projektu “RegENERate:Mobilising Regions for Energetic Re-development and Transformative NECPs”, realizowanego przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć i współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Life.

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy:
×

Zapisz się do newslettera