Od 1 lutego producenci rolni mogą ubiegać się o zwrot akcyzy
z ceny zakupionego paliwa
Producenci rolni mogą ubiegać się o zwrot akcyzy z ceny zakupionego paliwa dwa razy w roku przy spełnieniu określonych warunków.
Pierwszy okres składania wniosków przypada od 1 do 28 lutego. Kwota zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze zależy od wielkości użytków rolnych, na których rolnik prowadzi gospodarstwo rolne oraz wielkości stada bydła jakie rolnik otrzymuje.
Limit zwrotu akcyzy zawartej w cenie paliwa wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2021r. ustalany będzie jako suma:
100,00 zł x ilość ha użytków rolnych + 30,00 zł x średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła.
Do ustalenia podstaw limitu rocznego bierze się pod uwagę:
Druki wniosków o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej można pobrać ze strony internetowej bip.gieraltowice.pl, w Biurze Podawczym Urzędu Gminy lub w Referacie Ochrony Środowiska, Szkód Górniczych i Gospodarki Komunalnej (pok. 04 Budynek B / Parter) – ZWROT PODATKU AKCYZOWEGO ZAWARTEGO W CENIE OLEJU NAPĘDOWEGO WYKORZYSTYWANEGO DO PRODUKCJI ROLNEJ
Wnioski należy składać w Biurze Podawczym do skrzynki wrzutowej UG Gierałtowice lub bezpośrednio w Referacie Ochrony Środowiska, Szkód Górniczych i Gospodarki Komunalnej:
Producenci rolni, będący w 2020 r. w posiadaniu bydła i z tego tytułu ubiegający się w 2021 r. o zwrot akcyzy zobowiązani są dołączyć do wniosków również informację z Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła (DJP).
Zgodnie z informacją otrzymaną z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w przypadku posiadania przez producenta rolnego kilku siedzib stada bydła na terenie kilku gmin, producent rolny powinien złożyć wniosek do Wójta (Burmistrza, Prezydenta) właściwego ze względu na miejsce położenia siedziby stada będącego w posiadaniu tego producenta. Do wniosków składanych w poszczególnych gminach, w których rolnik ma siedzibę stada bydła należy dołączyć oryginał papierowy dokumentu otrzymanego z ARiMR lub dokumentu podpisanego podpisem elektronicznym (forma papierowa podpisana elektronicznie), dlatego przy ubieganiu się o taki dokument warto od razu przewidzieć ile egz. będzie rolnikowi potrzebnych. Producent rolny, posiadający kilka siedzib stada bydła na terenie kilku gmin, musi być jednocześnie posiadaczem gospodarstwa rolnego, czyli gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha fizyczny lub 1 ha przeliczeniowy wg stanu na 1 lutego 2021 r.
W terminie 30 dni od złożenia wniosku o zwrot akcyzy wydawane będą Decyzje, natomiast wypłaty będą realizowane przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku w terminach:
W przypadku gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot posiadania samoistnego i posiadania zależnego, zwrot podatku przysługuje posiadaczowi zależnemu, czyli temu który grunty dzierżawi i wykorzystuje do działalności rolniczej.
W przypadku gdy grunty gospodarstwa rolnego są współwłasnością lub są w posiadaniu kilku osób, zwrot podatku przysługuje temu współposiadaczowi, w stosunku do którego pozostali współposiadacze wyrazili pisemną zgodę. Pisemna zgoda nie jest wymagana od współmałżonków.
Druki wniosków do pobrania
wniosek-o-zwrot-akcyzy-z-ceny-paliwa-dla-rolnikow-luty-2021.DOC (202,00KB)
wniosek-o-zwrot-akcyzy-z-ceny-paliwa-dla-rolnikow-luty-2021.pdf (696,66KB)