Jak udzielać pierwszej pomocy w trakcie pandemii?

                               Jak udzielać pierwszej pomocy w trakcie pandemii?

Ogólne zasady udzielania pierwszej pomocy, w tym zasady RKO są niezmienione, a algorytmy postępowania zostały przemyślane tak, by minimalizować ryzyko zakażenia w każdej sytuacji, jednak ze względu na pandemię wprowadzono pewne odstępstwa:

 

Jeżeli podejrzewasz, że możesz mieć kontakt z osobą chorą na COVID-19 (zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2), koniecznie poinformuj o tym dyspozytora w trakcie wzywania służb ratunkowych (tel. 112). Pracownicy służb, którzy przyjadą na miejsce zdarzenia, będą wtedy odpowiednio zabezpieczeni.

Rozpoznając oznaki zatrzymania krążenia, nie przykładaj ucha ani policzka w pobliże ust poszkodowanego, nie zdejmuj maseczki ochronnej pacjenta i swojej. Staraj się wyczuć oddech na podstawie obserwacji, a jeżeli masz wątpliwości, uznaj, że poszkodowany nie oddycha i rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.

Prowadząc resuscytację, ogranicz się tylko do uciskania klatki piersiowej z szybkością 100-120 ucisków na minutę. Nie wykonuj oddechów ratunkowych. Wyjątkiem jest resuscytacja u dziecka. W tym przypadku priorytetem jest dostarczenie tlenu do organizmu. Ryzyko przeniesienia wirusa z jednej osoby na drugą jest mniejsze niż to wiążące się z niepodjęciem działań ratunkowych. Osoby, które mogą mieć potencjalny kontakt z dziećmi narażonymi na NZK, zachęcamy do wyposażenia się w maseczki do sztucznego oddychania z zaworem zwrotnym i filtrem antybakteryjnym.

Nie rezygnuj z defibrylacji, gdy w pobliżu miejsca zdarzenia dostępny jest automatyczny defibrylator zewnętrzny.

Unikaj kontaktu z krwią, śliną i innymi wydzielinami poszkodowanego. Jeśli dojdzie do kontaktu, jak najszybciej przeprowadź dezynfekcję i poinformuj o tym personel medyczny.

         Pierwsza pomoc w trakcie pandemii koronawirusa a bezpieczeństwo własne.

Po zakończonej akcji ratunkowej, osoby udzielające pomocy i mające bliski kontakt  z poszkodowanym powinny wyrzucić jednorazowe środki ochrony do pojemnika na odpady medyczne; najlepiej przekazać je zespołowi ratownictwa medycznego. Następnie należy dokładnie zdezynfekować ręce płynem do dezynfekcji, a gdy będzie to możliwe umyć ręce wodą z mydłem. W ten sposób minimalizujesz ryzyko zachorowania i przenoszenia się wirusa. Warto również skonsultować się co do dalszego postępowania dzwoniąc na całodobową infolinię NFZ, dedykowaną w zakresie informacji o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa: 800-190-590.

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy:
×

Zapisz się do newslettera