Brak zagrożenia radiacyjnego.

Szanowni Państwo,

               

W związku z pojawiającymi się nadal licznymi zapytaniami dotyczącymi rzekomego zagrożenia radiacyjnego w Polsce chciałabym poinformować o bieżącej sytuacji (na podstawie informacji otrzymanych  z Ministerstwa Spraw Zagranicznych):

 

„Stan na godzinę 7:00 18.04 br. w dalszym ciągu trwa dogaszenie tlącej się ściółki w strefie wykluczenia i strefie bezwarunkowego (obowiązkowego) wysiedlenia. Liczba personelu i sprzętu biorących udział w akcji uległa zmniejszeniu [UTF-8?]– obecnie jest to 716 osób oraz 113 pojazdów i statków powietrznych (3 helikoptery). Poziom promieniowania w Kijowie i obw. kijowskim oraz zawartość Cezu-137 w powietrzu pozostają w normie. Wciąż obserwowany jest jednak bardzo wysoki poziom zadymienia w Kijowie, będący przede wszystkim efektem pożarów w obw. żytomierskim. Tam płonęło prawie 4 tysięcy hektarów lasu. Stanem na godzinę 7:00 18.04 br. nie ma już obszarów objętych otwartym ogniem, ale problemem wciąż pozostaje 2,7 tysięcy hektarów tlącej się ściółki. Do gaszenia skierowano 3 samoloty An-32P i wyspecjalizowane pojazdy inżynieryjne Sił Zbrojnych UA. W akcji bierze udział 655 ludzi.”

               

                Sytuacja radiacyjna w Polsce jest stabilna:

Stacje wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych nie zanotowały podwyższonej mocy dawki promieniowania jonizującego.

Stacje poboru aerozoli w powietrzu nie wskazują na zagrożenie związane z promieniowaniem jonizującym.

 

Wszystkie te informacje wskazują na brak zagrożenia radiacyjnego.

 

 

Dyżurny Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych UL. Bonifraterska 17  00-203 Warszawa TEL. 22 194 30 TEL. 22 621 02 56 FAX 22 621 02 63 WWW.paa.gov.pl

 

 

 

 

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy:
×

Zapisz się do newslettera