Kontrola i ograniczenie emisji szkodliwych dla zdrowia substancji i pyłów w Gminie Gierałtowice.

W celu kontroli i ograniczenia emisji szkodliwych dla zdrowia substancji i pyłów, Urząd Gminy Gierałtowice we współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach, twórcą innowacyjnej metody monitorowania zanieczyszczenia powietrza z wykorzystaniem tzw. „Eko Patrolu GIG” przeprowadza kontrole mające na celu wykrycie i wyeliminowanie spalania w przydomowych kotłowniach niewłaściwych materiałów.

Takie  kontrole trwają na terenie wszystkich czterech sołectw Gminy Gierałtowice.

Przypominamy! Przy spalaniu odpadów z jednego kilograma polichlorku winylu- popularnego PCV, z którego wykonane są wykładziny, butelki, otoczki kabli, folie, powstaje aż 280 litrów chlorowodoru, który w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny, z jednego kilograma pianki poliuretanowej (buty, odzież, meble) do powietrza emitowane jest aż 50 litrów cyjanowodoru, który tworzy z wodą kwas pruski, a ze spalania sklejki czy płyt wiórowych emitowany jest do środowiska formaldehyd.

Przy spalaniu tworzyw sztucznych np. typu PET, worków foliowych, odpadów z gumy czy lakierowanych materiałów emitowane do środowiska są rakotwórcze dioksyny.

Pamiętajmy też, że wszyscy mamy wpływ na powietrze, którym oddychamy.

Wspólnie więc dbajmy o jego lepszą jakość!

Na profilu facebook zaprzyjaźnionego Gierałtowickiego Alarmu Smogowego udostępniony jest materiał filmowy zarejestrowany przez GAS podczas pomiarów wykonywanych przez Eko Patrol

https://www.facebook.com/GieraltowickiAlarmSmogowy/videos/727676414101951/

 

11.jpeg
12.jpeg
13.jpeg
14.jpeg
 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy:
×

Zapisz się do newslettera