Bezpieczeństwo dzieci w okresie zimowych wakacji.

                                Bezpieczeństwo dzieci w  okresie zimowych wakacji.

Rozpoczynają się ferie zimowe Zadbajmy, aby wszystkie dzieci spędziły czas zimowych wakacji bezpiecznie. Najbardziej popularną formą spędzania ferii jest uprawianie sportów zimowych. W tym roku aura nie stworzyła do tego zbyt wielu okazji. Jednak z ostatnich prognoz pogody wynika, że zima zawita do Polski.

Dzieci uwielbiają zabawy na mrozie i śniegu – ślizgawki, jazda na sankach czy nartach, rzucanie się śnieżkami. Jako dorośli zadbajmy, aby były to zabawy bezpieczne – by odbywały się w miejscach specjalnie do tego przygotowanych. Nie pozwalajmy jeździć dzieciom na łyżwach na stawach czy jeziorach, chyba że są tam miejsca specjalnie przygotowane i mamy pewność, że grubość lodu jest bezpieczna. Gdy widzimy, że załamał się pod kimś  lód, natychmiast wezwijmy pomoc dzwoniąc pod numer 112. Jeżeli mamy taką możliwość starajmy się pomóc, ale nie wbiegajmy na lód i nie biegnijmy w kierunku osoby zagrożonej. Lód może się załamać. Podczołgajmy się i podajmy przedmiot, którego osoba w wodzie będzie się mogła uchwycić: gałąź, linę, szalik. Kiedy wydostaniemy już poszkodowanego, należy szybko go ogrzać. Przebrać w suche ubranie i podać ciepłe płyny.

Jeżeli dziecko wypoczywa w górach i jeździ na nartach, należy zadbać o bezpieczeństwo zaopatrując je w kask ochronny. Ponadto, warto także zapoznać naszych podopiecznych z kodeksem narciarskim Międzynarodowej Federacji Narciarstwa, opisującym najważniejsze zasady, jakie obowiązują na stokach. Pamiętajmy także o odpowiedniej odzieży. Powinna być dostosowana do temperatury. Często ubieramy dzieci zbyt ciepło,  a paradoksalnie, przegrzanie organizmu może doprowadzić do wychłodzenia. Częściami ciała najbardziej narażonymi na odmrożenia są dłonie i stopy – gdy jest zimno organizm ogranicza w nich przepływ krwi, aby „zaoszczędzić” ciepło. Warto mieć ze sobą drugą parę rękawic, gdyby pierwsza została zgubiona lub przemoczona. Nie należy także zasłaniać twarzy szalem, gdyż pod wpływem oddechu stanie się wilgotny i może przyspieszyć powstawanie odmrożeń. Najlepiej przed wyjściem na mróz posmarować odkryte części ciała (policzki, nos, brodę) kremem ochronnym lub wazeliną.

Organizując kuligi (wg synoptyków jest szansa, że śnieg pojawi się w całym kraju w połowie przyszłego tygodnia) pamiętajmy, że nie wolno przywiązywać sanek do samochodu, traktora czy quada. Nie wolno także organizować kuligów na drogach publicznych.

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy:
×

Zapisz się do newslettera