,,Oczy i uszy bezpieki”-wystawa Instytutu Pamięci Narodowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gierałtowicach

Zapraszamy na wystawę, która od 10 listopada zagościła w murach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gierałtowicach.

            Ekspozycja jest pierwszą w Polsce próbą pokazania, jak Służba Bezpieczeństwa w latach 1956-1989 podsłuchiwała, podglądała i obserwowała społeczeństwo.

Na 34 panelach wystawienniczych przedstawiono, w jaki sposób inwigilowano wszystkich, którzy sprzeciwiali się systemowi. Wystawę podzielono na dwie części: z jednej strony sprzęt i metody, jakimi posługiwała się SB, by inwigilować społeczeństwo, z drugiej–ich praktyczne zastosowanie podczas przełomowych wydarzeń historycznych: Poznań '56, Marzec '68, Grudzień '70, czasy „Solidarności”, stan wojenny.

Autorami wystawy są Robert Ciupa i Ewelina Małachowska-pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Chęć zwiedzania z przewodnikiem wymaga wcześniejszej rezerwacji w sekretariacie szkoły (tel.:32 30 11 570). Po ekspozycji oprowadza młodzież gimnazjalna.

Wystawę można zwiedzać na II piętrze budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gierałtowicach do 27 listopada w godzinach od 7.00 do 15.00 od poniedziałku do piątku.

 

 

Koordynatorem przedsięwzięcia jest pan Stefan Duda

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy:
×

Zapisz się do newslettera