W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Paniówkach odbyło się szkolenie z zakresu Zarzadzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej o tematyce udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z elementami ratownictwa medycznego.

W dniu 28 marca 2015 roku  w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Paniówkach  odbyło się szkolenie z zakresu Zarzadzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej o tematyce udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z elementami ratownictwa medycznego. Uczestnikami szkolenia byli trenerzy i opiekunowie Stowarzyszenia Sportowo-Rekreacyjnego Akademia Piłki Nożnej w Paniówkach. Członkowie Stowarzyszenia w ciągu kilkugodzinnych zajęć zdobyli umiejętność udzielania pomocy przedmedycznej  w najczęstszych zdarzeniach w życiu codziennym i zajęciach sportowych. Ponadto posiedli  umiejętność prowadzenia reanimacji, postępowania w  przypadku zakrztuszenia, urazach i nagłych stanach chorobowych. Bez wątpienie,  to właśnie od pierwszej pomocy, udzielonej natychmiast przez świadków zdarzenia, czy jest to wypadek drogowy, zatrzymanie krążenia, zadławienie czy oparzenie, zależy przeżycie poszkodowanych oraz dalsze ich rokowania w leczeniu. To właśnie pierwsze chwile bezpośrednio po zdarzeniu decydują o późniejszym stanie poszkodowanego, gdyż już po 4 minutach, z powodu braku tlenu następują nieodwracalne zmiany w mózgu. Tygodniowo w Polsce dochodzi do około 1000 nagłych zatrzymań krążenia  z czego przeżywa zaledwie 10% poszkodowanych.  Przeprowadzone badania potwierdzają, że można uratować nawet 75% tych ludzi, jeśli świadkowie zdarzenia udzieliliby  pomocy. Zatem około 600 osób tygodniowo w Polsce umiera tylko dlatego, że nie potrafimy udzielić im pierwszej pomocy!

                W zakresie udzielania pierwszej pomocy  zostało już przeszkolonych prawie dwustu mieszkańców Gminy Gierałtowice.  Liczymy na chęć  współpracy z pozostałymi, prawie czterdziestoma organizacjami pozarządowymi z terenu gminu w tej kwestii . Jednocześnie jest to sposób wspierania przez Urząd Gminy działalności tych organizacji w zakresie szkoleń  co  w  konsekwencji przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców. Organizatorem szkolenia był Urząd Gminy Gierałtowice  Zespół Zarządzania Kryzysowego przy współudziale Dyrekcji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Paniówkach . Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji kierujemy  dla P. Izabeli Brosz.

 

IMG_1819[1].jpeg

IMG_1832[1].jpeg

IMG_1847[1].jpeg

P1150514.jpeg

IMG_1833[1].jpeg

 
 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy:
×

Zapisz się do newslettera