Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku”

Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej

„Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku”

 

Zapraszamy mieszkańców Gminy Gierałtowice na unikatową wystawę dotyczącą tragedii mieszkańców Górnego Śląska w cieniu wkroczenia na te tereny Armii Sowieckiej w 1945r.

       Wystawa, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach, składa się z 20 paneli, które w przystępnej formie przybliżają realia 1945r. na Górnym Śląsku. Na poszczególnych planszach zaprezentowano zagadnienia związane m.in. z okupacją niemiecką, zakończeniem działań wojennych oraz wkroczeniem Armii Sowieckiej na Górny Śląsk, deportacjami mieszkańców tego regionu do ZSRS, tworzeniem się polskiej administracji, polityką narodowościową (weryfikacja i rehabilitacja), wysiedleniem ludności niemieckiej, funkcjonowaniem systemu obozowego i odbudową życia społeczno-gospodarczego.

  Część wystawy została poświęcona zbrodni na ludności cywilnej Przyszowic w 1945r.

  Powyższe tematy zostały zilustrowane fotografiami, dokumentami, afiszami i wycinkami prasowymi. Zebrany materiał ikonograficzny pochodzi z placówek muzealnych (Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Historii Katowic, Muzeum w Rybniku, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, Muzeum Miejskiego w Zabrzu), Archiwum Państwowego w Katowicach, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Bundesarchiv w Koblencji, Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu oraz z kolekcji osób prywatnych.
 

Wystawa jest dostępna do 19 marca na II piętrze Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gierałtowicach w godzinach od 8 00 do 15 00 od poniedziałku do piątku.
 

Wszelkich informacji udzielają pracownicy sekretariatu (tel. 32-3011570). Koordynatorem przedsięwzięcia jest pan Stefan Duda.

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy:
×

Zapisz się do newslettera