Powstała prawdopodobnie około 1800 roku. Zlokalizowana bezpośrednio przy drodze prowadzącej z Chudowa.
Kapliczka wybudowana została w stylu klasycystycznym, murowana, otynkowana, przykryta namiotowym daszkiem pokrytym drewnianym gontem. W partii frontowej znajduje się półkolista nisza mieszcząca figurę Świętego Floriana.
Kościół p.w. św. Jana Nepomucena
Kościół usytuowany jest w centralnej części miejscowości. W 1938 roku wybudowany został na miejscu starego, drewnianego kościoła przeniesionego do Borowej Wsi.
Na terenie kościelnym znajdują się również: plebania, spichlerz plebański, a także obiekty gospodarcze oraz drobne obiekty sakralne: grób, dzwon, grota Matki Boskiej, krzyż przy ogrodzeniu kościelnym.
www.przyszowice.katowice.opoka.org.pl
Kościół p.w. św. Mikołaja
(przeniesiony w 1937 roku do Borowej Wsi)
Kościół pochodzi z roku 1720. Zbudowano go z rodzimej konstrukcji zrębowej.
Obok tradycyjnych elementów funkcjonalno przestrzennych, trójbocznie zamkniętego prezbiterium, większej nawy i kwadratowej wieży czołowej oraz zakrystii przyprezbiteriańskiej, kościół posiada także dostawioną do prezbiterium zrębową kaplicę pięcioboczną. Wnętrze świątyni, przesklepione kolebkowo o łuku odcinkowym odznacza się interesującym wystrojem.
Prezbiterium zdobi wczesnobarokowy ołtarz główny z XVIII w., zaś kaplicę – późnorenesansowy z 1600 roku. Pozostałe wyposażenie – przeważnie barokowe.
Kościół p. w. Świętego Krzyża
(przeniesiony w 1957 roku do Istebnej na Kubalonkę)
Kościół zbudowany w 1760 roku, gdzie do chwili przeniesienia do Istebnej pełnił funkcję kościoła cmentarnego. Kościół ten był wzmiankowany już w protokole wizytacyjnym z 1679 roku. Sto lat później zbudowano go na nowo.
Wnętrze zdobi ołtarz i ambona rokokowa z XVIII wieku oraz ławki z XVII wieku. W kościele znajdują się eksponaty sztuki ludowej ze śląskich muzeów.