Gierałtowice

Dwór w Gierałtowicach (dwór Madejskich)
Obiekt prawdopodobnie zbudowany został na początku XIX wieku, w stylu klasycystycznym. Dworek zlokalizowany jest we wschodniej części miejscowości, poza centrum, nieco oddalony od drogi, zwrócony frontem w stronę niewielkiego parku. Przed frontem niewielki, owalny podjazd.
W parku widoczne są ślady starego ogrodzenia i pozostałości alei kasztanowej.
 
Kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej

Budowę nowego kościoła rozpoczął ksiądz proboszcz Władysław Robota.. Kościół został zbudowany na terenie farskim w latach 1932 – 1934 w stylu neobarokowym. Rejon kościoła stanowi centralną część miejscowości.
 
W głównym ołtarzu znajdowały się figury św. Jacka, bł. Bronisławy i bł. Czesława – świętych Ślązaków z Kamienia Śląskiego. Poza tym w ołtarzu z lewej strony znalazła się figura św. Katarzyny – patronki starego kościoła, a z prawej strony figura św. Jana. Ołtarz był otoczony wysokimi kolumnami, a na ich szczycie wśród chmur i aniołów na wielkiej kuli przedstawiającej Ziemię  umieszczono Matkę Boską Szkaplerzną z Dzieciątkiem na ręku.
Boczny ołtarz zwany „polskim” poświęcono Matce Boskiej Królowej Polski. W jego centralnym miejscu znajdował się piękny obraz św. Stanisława Kostki, a po bokach stały figury św. Wojciecha i św. Stanisława – męczennika i biskupa Krakowa.
W 1958 roku dokonano poświęcenia dzwonów ufundowanych ze składek mieszkańców Gierałtowic. Stary dzwon z 1655 roku wiszący dotychczas w kościele św. Katarzyny zawisł w dzwonnicy nowego kościoła.
W 1960 roku odnowiono prezbiterium.
 
Kościół p.w. św. Katarzyny
(przeniesiony w 1976 roku do Wielopola – dzielnicy Rybnika)
Został wzniesiony w 1534 roku. Drewniany kościół zbudowano w konstrukcji zrębowej. W 1844 roku dobudowano wieżę o pochyłych ścianach gontowych z nadwieszoną izbicą i namiotowym hełmem. W dolnej części ścian umieszczono zadaszenia zwane „sobotami”.
Kościół odnowiono w XVII wieku. Dzięki zachowanej polichromii patronowej z XVI wieku ma szczególną wartość zabytkową.
Kościół ten jest obecnie najstarszym na ziemi rybnicko – wodzisławskiej zabytkiem budownictwa drewnianego.
 fot.archiwum Urzedu Gminyfot.archiwum Urzedu Gminyfot.archiwum Urzedu Gminyfot.archiwum Urzedu Gminy
Dworzec kolejowy

Budynek dworca powstał w 1888 roku, podczas uruchamiania połączenia pomiędzy Gliwicami – Sośnicą – Gierałtowicami i Orzeszem.
Obiekt składa się z dwóch różnej wysokości połączonych ze sobą brył.
×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy:
×

Zapisz się do newslettera