_flash2385_
Ruiny zamku
Prawdopodobnie powstał pod koniec XVI wieku lub pierwszej połowie XVII wieku w stylu późnorenesansowym. Zamek należy do typu nizinno – śródwodnych założeń obronnych. Najstarszy przekaz źródłowy o Chudowie pochodzi z roku 1305.
W 1873 roku zamek w Chudowie spalił się. Od tego czasu jest on w formie ruiny. W okresie międzywojennym zamek został poddany pracom konserwatorskim.
Obiekt wraz z otaczającymi łąkami, zadrzewieniami oraz towarzyszącą zabudową folwarczną stanowi ciekawy, wyodrębniony przestrzennie, zespół o interesujących walorach kulturowych i krajobrazowych, jest dominującym elementem kompozycyjnym miejscowości.
Obecnie ruinami zamku opiekuje się Fundacja „Zamek Chudów” dbająca o odbudowę i renowację istniejących zabytków. Ruiny zamku, jak również znajdujące się nieopodal niego inne zabytki, pełnią na terenie gminy ważną funkcję turystyczno-kulturalną.
W odbudowanej baszcie zamkowej (na wszystkich kondygnacjach) znajduje się muzeum, z bardzo interesującymi zbiorami, które jest licznie odwiedzane przez turystów z najodleglejszych krańców Polski, jak i z za granicy.
Spichlerz i zabudowania folwarczne
Historia spichlerza jest nierozerwalnie związana z losami zamku. Usytuowany on jest w bezpośrednim sąsiedztwie ruin, obok lokalnej drogi przy dawnym folwarku.
Obiekt prawdopodobnie zbudowany został w XVII wieku. Jest to budynek murowany z kamienia ciosanego – w przyziemiu oraz z cegły, otynkowany. Założony na planie prostokąta, dwukondygnacyjny, z użytkowym poddaszem.
„Fundacja Zamek Chudów” planuje, aby obiekt ten spełniał funkcję muzealno-rekreacyjną (włącznie z działalnością hotelarska i gastronomiczną).
Na zachód od spichlerza, po przeciwnej stronie drogi, znajdują się zabudowania gospodarcze dawnego folwarku. Budynki usytuowane są wokół trzech bloków prostokąta i tworzą wewnątrz dziedziniec.
Browar
Tuż przy zamku w Chudowie znajdują się pozostałości dawnego budynku gospodarczego, w którym mieścił się niegdyś miejscowy browar i zapewne karczma.
Budynek został odkryty podczas prowadzonych na zamku badań archeologicznych i datowany jest na 1. połowę XIX w.
Zamkowy browar produkował tylko na potrzeby zamku, o czym świadczą odkryte w nim butelki noszące napis „nie na sprzedaż” . W tym samym budynku odkryto również relikty chlebowego pieca, który zaopatrywał zamek w pieczywo.
Oberża pod Świętym Jerzym
Z inicjatywy Fundacji ,,Zamek Chudów"* w grudniu 2008 roku została otwarta w Chudowie pierwsza w Polsce oberża muzealna - Oberża pod Świętym Jerzym. To niezwykłe miejsce znajduje się w budynku wiernie odtworzonym na podstawie XIX wiecznych fotografii oraz wykopalisk archeologicznych prowadzonych w Chudowie w latach 2003-2004. Wszystkie elementy wyposażenia wnętrza są pieczołowicie dobrane przez historyków i archeologów. Konsekwencją tych działań jest m.in. to, iż budynek nie posiada rynien, a woda deszczowa spada z dachu bezpośrednio do specjalnych kanałów odkrytych również w czasie prac archeologicznych. Zachowano także elementy dawnego pieca chlebowego znalezionego w trakcie wykopalisk. Zabytek można podziwiać przez zbrojoną szybę zamontowaną w ceglanej podłodze parteru.
Oberża pod Świętym Jerzym posiada jedyny w Polsce czynny późnośredniowieczny piec kaflowy wykonany według wzorów odnalezionych na zamku w Chudowie. Kafle do jego stworzenia zostały wykonane przez pracowników fundacji stworzonej pracowni ceramicznej. Stroje kelnerów wzorowane są natomiast na ubiorach przedstawionych w malarstwie Petera Breugla. Zastawę i szkło wykonali na zamówienie, według historycznych wzorów i technik, przez najlepsi rzemieślnicy w Europie.
Muzeum przy Zamku
W weekendy od 11.00 do 16.00;
Jedna z największych w Polsce kolekcja renesansowych kafli piecowych
„Izba łod Starki”
_flash2419_
„Izba łod Starki” – bo taką dosłownie nazwę nosi Izba Regionalna w Chudowie powstała w ponad 100 letnim budynku tzw. Starej Szkoły. Twórcą „Izby” jest Pani Monika Organiściok finalistka konkursu „Po naszemu czyli po Śląsku” w edycji 1993r.
Uroczyste otwarcie „Izby łod Starki” nastąpiło 22 lutego 2004r w obecności licznych gości.
W Izbie Regionalnej zgromadzono liczne eksponaty XIX i XX wiecznych przedmiotów użytkowych służących naszym pradziadkom i prababciom.
Większość eksponatów pochodzi z domu Pani Moniki, jednak bardzo wiele przedmiotów przekazali również mieszkańców wsi. Wszelkie podarowane przedmioty wraz z ich właścicielami są wpisane do specjalnego rejestru tak, aby potomni wiedzieli, kto jest darczyńcą eksponatu.
Projekt ,,Izba od Starki" zwyciężył w kategorii ,,Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi" w edycji 2005r konkursu ,,Piękna Wieś Województwa Śląskiego".
Izba łod Starki zaprasza http://www.facebook.com/pages/Izba-%C5%82od-Starki/157070697690152?ref=ts