Herbem Gminy Gierałtowice jest w polu błękitnym tarczy późnogotyckiej, srebrny, oflankowany zamek z wieżą bramną, z czterema czarnymi oknami. Przed zamkiem, w świetle błękitnym bramy znajduje się snop z czterech złotych kłosów pszenicy.
Motyw zamku został zaczerpnięty z przeszłości historycznej wsi tworzących dzisiejszą gminę (ruiny zamku w Chudowie, zamek w Przyszowicach, klasycystyczny dwór dawnych właścicieli wsi w Gierałtowicach).
Cztery czarne półokrągłe okna to cztery sołectwa symbolizujące górniczy charakter gminy. Cztery kłosy przed zamkiem to rolniczy symbol zaczerpnięty z poprzednich pieczęci aż trzech gmin: Chudowa (sierp), Paniówek (kosa i grabie), Gierałtowic (snop).
W ten sposób została zachowana pewna ciągłość emblematyczna nowego herbu w stosunku do poprzednich. Motyw ten ma równocześnie odniesienie do dzisiejszej gospodarki gminy, w której rolnictwo nadal odgrywa znaczącą rolę.
Błękitne pole, zachowane z poprzedniego herbu, nawiązuje równocześnie do herbu województwa śląskiego w granicach którego gmina leży. Złota, naturalna barwa kłosów odpowiada też barwie orła górnośląskiego. Białe mury budowli nawiązują do podstawowego budulca zamku chudowskiego – wzniesionego z polnych głazów narzutowych.
Pobierz herb: