Koło Gospodyń Wiejskich w Gierałtowicach.

Gierałtowickie Koło Gospodyń Wiejskich wywodzi się z przekształconego przed 40 laty Koła Ligii Kobiet. Działa od 1965 roku, a jego pierwszą przewodniczącą i założycielką była Gabriela Kłobuszowska. Koło to działa zgodnie ze statutem Kółka Rolniczego, któremu bezpośrednio podlega. Obecnie zrzesza 30 członkiń, którym aktualnie przewodniczy Lidia Kocjan.
Podstawową formą ich działalności jest podnoszenie wiedzy i umiejętności gospodyń poprzez organizowanie kursów dokształcających, m.in. szycia, gotowania, haftu i robót na drutach, wyrobu sztucznych kwiatów, cukierniczy i garmażeryjny, makramy.
Gospodynie organizują różnorodne pokazy, np. wypieków ciast i deserów, kosmetyczne, przygotowania domowych przetworów z owoców i warzyw, napojów z mleka. Panie biorą udział w wystawach kwiatów, urządzają różnego rodzaju imprezy, np. biesiady, loterie, zabawy okolicznościowe.
Koło Gospodyń Wiejskich bierze aktywny udział w życiu kulturalnym gminy poprzez uczestniczenie w Dożynkach Gminnych, Śląskich Godach, koncertach chóralnych oraz imprezach powiatowych. Dba o estetyczny wygląd wsi. Od lat opiekuje się kwietnikami w najbardziej eksponowanych miejscach Gierałtowic, przeprowadza konkursy, których celem jest upiększenie otoczenia. Bierze udział w akcji „Sprzątanie Świata”, konkursach muzeum w Gliwicach na najpiękniejsze kroszonki, koncercie galowym „Śląskiego śpiewania”. Aktywnie współpracują z większością okolicznych organizacji i stowarzyszeń.
Gospodynie również kultywują śląskość występując w tradycyjnych śląskich strojach podczas oficjalnych ceremonii. Pomagają również zagospodarować wolny czas poprzez organizowanie krajowych i zagranicznych wycieczek, np. do Niemiec, Szwecji, Danii, Czech, na Węgry oraz na przedstawienia operetkowe i teatralne, wypady do kina, imprezy plenerowe.

 

Koło Gospodyń Wiejskich Gierałtowice
Koło Gospodyń Wiejskich GierałtowiceKoło Gospodyń Wiejskich Gierałtowice
_Koło Gospodyń Wiejskich GierałtowiceKoło Gospodyń Wiejskich Gierałtowice
Koło Gospodyń Wiejskich Gierałtowice
×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy:
×

Zapisz się do newslettera