Chór Skowronek

FOTO foto_skowronek.jpeg

 

,,Skowronek” – Gierałtowice

 

,,Nie było  w Gierałtowicach  uroczystości świeckiej czy kościelnej bez udziału chóru ,,Skowronek”.  Wybrany cytat z kroniki chóru, mówi sam za siebie. ,,Skowronek” przez 100 lat istnienia tworzył historię swojej  miejscowości i wzbogacał  swoim śpiewem życie wspólnoty parafialnej.

 

Motto Chóru „Skowronek”

Szukasz Boga, idź do ludzi.

Pieśń do czynu ich pobudzi

w pieśni piękno i potęga

Kto jej służy nieba sięga.

Dionizego Kornas.

 

Chór ,,Skowronek” cieszący się bogatą historią, w ubiegłym roku obchodził 100 lecie swojego istnienia. Nie sposób w krótkich słowach opowiedzieć o historii i burzliwych dziejach dzielnego ,,Skowronka” który opierał się wszelkim przeciwnościom losu a przetrwał dzięki ofiarności jego członków.

 

Chór „Skowronek” założony został 29 czerwca 1914 roku. Uroczystość poświęcenia pierwszego sztandaru, który obecnie znajduje się w Muzeum Miejskim  w Zabrzu odbyła się w dniu 16 maja 1920 roku. Kolejny sztandar ufundowano i poświęcono w roku 1990.  W okresie II Wojny Światowej chór zawiesił swoją działalność, by po wojnie aktywnie włączyć się w życie Gierałtowic. Brał udział w licznych festiwalach, koncertach i przeglądach godnie reprezentując wcześniej Gierałtowice a obecnie Gminę Gierałtowice na terenie całego kraju, a nawet poza jego granicami.

 

Chór został wyróżniony:

-           Złotą Odznaką z Laurem PZChiO,

-           Medalem im. J. Fojcika przyznanym przez oddział ŚPZChiO,

-           Złotą Odznaką „Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego”

-           Tytuł „Zasłużony dla Gminy Gierałtowice”.

-           W roku 2004 chórowi „Skowronek” został nadany status członka Konfraterni Najstarszych Chórów i Orkiestr
            Województwa Śląskiego.

 

Rok 2014 był rokiem obchodów Jubileuszu 100-lecia działalności Chóru „Skowronek”. Przez ponad 100 lat nieprzerwanej działalności Chór „Skowronek” towarzyszył swojej małej ojczyźnie Gierałtowice w codziennym życiu pełnym trosk o własny byt. Chór brał udział w koncertach i festiwalach organizowanych przez Oddział Śląski, Okręg Rybnicki i Gliwicko-Zabrski. Zdobywał czołowe lokaty i organizował własne koncerty W roku 1998 chór koncertował na Kahlenbergu w Wiedniu podczas pielgrzymki chóru do Ojca Świętego. Trzykrotnie brał udział w Ogólnopolskich Zlotach Chórów i Orkiestr w Sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej w Licheniu. Nieprzerwanie bierze udział w Pielgrzymkach do Matki Boskiej Piekarskiej oraz w Powiatowych Festiwalach  Chórów organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Gliwicach. Średnia liczba występów w ostatnich latach działalności to ponad 30, na które składają się koncerty własne, koncerty organizowane przez pozostałe zespoły Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr, oprawy różnych uroczystości oraz oprawy Mszy Świętych.

 

Repertuar chóru jest różnorodny, wykonywane są utwory klasyczne kompozytorów polskich i zagranicznych, pieśni religijne w opracowaniu artystycznym oraz pieśni rozrywkowe. Każdego roku od 25 lat organizowane są przez Chór „Skowronek” koncerty kolęd przed „Pasterką”, od roku 1992 koncerty Pieśni Sakralnej im. Ks. G.G. Gorczyckiego, a od 1993 roku „Śląskie Gody” Gminy Gierałtowice.

 

W dniu 26 kwietnia 2014 roku w przeddzień kanonizacji naszego wielkiego Polaka Jana Pawła II odbyły się uroczystości związane z 100 letnim jubileuszem gierałtowickiego chóru. Uroczysta Msza Święta w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej, którą sprawowali ksiądz proboszcz gierałtowickiej parafii Marek Sówka w asyście ks. wikarego Jana Mrukowskiego oraz Kapelana Śląskich Chórów i Orkiestr ks. prof. Antoniego Reginka dała początek wielkiemu świętu w Gminie Gierałtowice. Mszę świętą wzbogacił śpiew chóru ,,Schola Cantorum” z Knurowa. Młodzi artyści prowadzili śpiewem całą liturgię uroczystej Mszy Świętej. Należy dodać iż chór ten jest bardzo blisko związany z gierałtowickim ,,Skowronkiem” łączył ich niegdyś wspólny dyrygent mgr Pogocki. Po mszy chór jubilat wykonał I część Koncertu Jubileuszowego. Na uroczystej gali, która odbyła się w murach zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Gierałtowicach wręczono chórzystom, działaczom i zasłużonym pamiątkowe statuetki, honorowe odznaczenia oraz okolicznościowe dyplomy. Były życzenia, kwiaty, podziękowania, były łzy wzruszeń i szczęścia, chór jubilat wykonał II część Koncertu Jubileuszowego

 

Przez 100 – lat swego istnienia Kółko Śpiewu, później Towarzystwo Śpiewacze, a teraz Chór „Skowronek” kontynuuje obraną linię działania poprzedników, a równocześnie przyjmuje nowe działania sprzyjające ruchowi śpiewaczemu. Chór stara się kultywować śpiewacze tradycje swoich przodków, tak, by dumni z nich mogli być i ich potomkowie. To właśnie dla nich i wszystkich tych, którzy w życiu doczesnym związani byli z chórem Skowronek stanął na cmentarzu parafialnym pomnik, a jego poświęcenie odbyło się podczas uroczystości jubileuszowych. Chór liczy obecnie 27 śpiewaków, dyrygentem jest Pani mgr Beata Stawowy, chór posiada własną stronę internetową.

 

ZARZĄD  

WERONIKA CZECH  - PREZES CHÓRU "SKOWRONEK"

Kontakt  telefoniczny:    664 066 793     e-mail:

JAN KUKOWKA   - V-CE PREZES

URSZULA KUKOWKA   - SEKRETARZ

ALOJZY KUŚ  - SKARBNIK

Adres strony internetowej : www.skowronek.slask.pl 

 

chor2.png

 

 

                                                                                                      

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy:
×

Zapisz się do newslettera