Nie trujcie

Nie trujcie !!!

 

Zgodnie z ustawą o odpadach zakazane jest spalanie śmieci w piecach i kotłowniach domowych, jak również na wolnym powietrzu.

Szkodzi to Twojemu zdrowiu i zdrowiu Twoich najbliższych.

Każdy z nas jest konsumentem, kupujemy opakowane produkty a z opakowaniami różnorodnie postępujemy. Segregujemy je uzyskując cenne surowce, ale niestety duża ich część trafia do lasów, na brzegi rzek lub jest spalana w naszych domowych piecach. Jeśli chciałeś pójść na spacer lub przewietrzyć mieszkanie i zamiast oddychać rześkim powietrzem, musisz szybko uciekać do domu, to wiesz o czym mówimy. Wszędzie unosi się smrodliwy dym. Stan taki szczególnie nasila się w okresie jesienno – zimowym kiedy to lekkomyślni właściciele ogrzewając mieszkania pozbywają się zbędnych śmieci (butelek, opakowań plastikowych, kawałków mebli, laminatów, butów, starych opon) nie zważając na fatalne skutki swojego postępowania. Przy spalaniu w/w odpadów w kotłowniach domowych wydobywają się szczególnie niebezpieczne substancje, które zanieczyszczają środowisko i nieodwracalnie niszczą nasze zdrowie: mogą powodować mutacje i uszkodzenia płodu, generować choroby nowotworowe, mają działanie alergiczne oraz obniżają odporność organizmu sprzyjając powstawaniu zakażeń wirusowych i bakteryjnych. Spalanie w piecach domowych śmieci powoduje również osadzanie się tak zwanej sadzy mokrej w przewodach kominowych. Bardzo trudno ją usunąć, a jej nadmiar może spowodować zapalenie się przewodu kominowego i nawet przyczynić się do pożaru domu.

Zgodnie z zapisami zawartymi w ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, a także w Kodeksie wykroczeń:

KTO WBREW ZAKAZOWI TERMICZNIE PRZEKSZTAŁCA ODPADY POZA SPALARNIAMI ODPADÓW LUB WSPÓŁSPLARNIAMI ODPADÓW PODLEGA KARZE ARESZTU ALBO GRZYWNY W WYSOKOŚCI DO 5 000 ZŁ  

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy:
×

Zapisz się do newslettera